Změna velikosti písma

Drobečková navigace

Úvod > Obecní úřad > Aktuality

Aktuality


 

 

 

 


 

Otevření nové knihovny v Železném Brodě

Datum konání: 20. 2. 2020

 

Tisková zpráva Města Železný Brod:

Knihovna láká čtenáře do nových prostor

Ještě pár dní bude v Městské knihovně Železný Brod probíhat revize knihovního fondu a instalace části nábytku a projekčního systému. Nicméně již nyní láká knihovna na slavnostní otevření, při kterém svým čtenářům představí zcela nové prostory na nové adrese – Jiráskovo nábřeží 737. Po bezmála třech měsících od začátku stěhování se železnobrodská knihovna slavnostně otevře ve čtvrtek 20. února v 11 hodin za účasti pozvaných hostů. 

Půjčování a výměna knih bude zahájena od 14 hodin a od následujícího dne bude již knihovna otevřena dle běžné otevírací doby. Vedoucí knihovny paní Mgr. Dana Hudíková se obává velkého náporu nedočkavých čtenářů a říká: „věříme, že nás hned první den nedočkaví čtenáři nezavalí knihami, máme jich tu opravdu spousty a na všechny nejen naše stávající čtenáře se dostane kvalitního čtiva.“ Velkým přáním obou knihovnic je, aby nové prostory nalákali nové čtenáře. 

Na závěr slavnostního se v multimediálním sále knihovny od 18 hodin uskuteční přednáška PhDr. Tomáše Černohouse na téma „Příběhy krajanů z Banátu“.

 Ještě před samotným zahájením běžného provozu jsou do knihovny zvány především maminky (a tatínci) s nejmenšími dětmi na setkání v rámci projektu Bookstart – S knížkou do života.  Na téma „Stopovaná s medvídkem Pú“ si budou s lektorkou Lenkou Hřibovou číst v pátek 7. února od 10 hodin                      

Autor:
Alena Matějková, Informační a kulturní středisko Železný Brod

 

knihovna.JPGPozvánka - Cestovatelská přednáška

Datum konání: 3. 2. 2020

Tisková zpráva Města Železný Brod:

Cestovatelská přednáška – VÝCHODNÍ HIMALÁJ

Velký 22. denní trek východním Himálajem Radky Tkáčikové, od osmitisícovky Kanchenjungy k Makalu. Největší přechod ve východním Himálaji, vystoupáme do BC Kanchenjunga 5 143 m a přes himálajská sedla dojdeme až do oblasti Makalu. Etnicky rozmanitá oblast je domovem Limbů, Sherpů, Raiů, Gurungů, Magarů a Tamangů a také vzácného něžného leoparda a pandy rudé. Vydejte se s námi za poznáním jedinečné přírody, tibetského buddhismu, kde kláštery, chorteny a modlitební praporky jsou nedílnou součástí života přátelských obyvatel.

Přednášku pořádá Turistické informačním centru Železný Brod, tel: 484 353 333 v prostorách KC Kino v pondělí 3. února od 18 hodin.

 

Dále připravujeme:

  1. 2. Michal Přikryl: Putování divočinou Norska
  2. 3. Pavel Chlum a Petr Kvarda: Jordánsko – království skalních chrámů a Mrtvého moře
  3. 3. Tomáš Kůdela: Expediční jachting
  4. 4. Michal Přikryl: Divokým Švédskem s dvouměsíčním prckem
  5. 4. Way Away: Na Bramboře kolem světa – Nepál

 

Autor:
Vebrová Veronika, Informační a kulturní středisko Železný Brod

 

Výstřižek.JPGPozvánka - výstava fotografií a historických fotoaparátů v Železném Brodě

Datum konání: 31. 1. 2020 - 16. 2. 2020

Tisková zpráva Města Železný Brod:

MĚSTSKÁ GALERIE VLASTIMILA RADY

VÝSTAVA BRODY V BRODĚ A HISTORICKÉ FOTOAPARÁTY

 

V pátek 31. ledna bude v Městské galerii Vlastimila Rady zahájena fotografická výstava veřejnou vernisáží. Jde o výstavu vítězných fotografií z foto soutěže, která spojuje všechny města mající v názvu slovo Brod – Havlíčkův, Český, Vyšší, Uherský a náš Železný. V roce 2019 bylo do soutěže zasláno celkem 540 fotografií do těchto kategorií: Krásy města, Život ve městě a Urbex.

Z celkem 104 brodských fotografií ocenění získal: Václav Urban – cenu předsedy poroty s fotografií „Rychle a pryč“ (kategorie Krásy města) a Václav Kroupa – cenu Města Železný Brod s fotografií „Bývala Kolora 1“ (kategorie Urbex a stavby 21. století). Všechny fotografie jsou ke zhlédnutí na www.fotobrody.cz.

Výstava bude doplněna historickými fotoaparáty a dalšími předměty týkající se fotografické činnosti. Za zapůjčení těchto předmětů velice děkujeme: p. Šilhánové, p. Heroutové, Řehákové, p. Bartůňkovi, p. Jelínkovi, p. Chvalinovi, p. Horáčkovi, p. Sedlmajerové, p. Horské a p. Novotnému a dalším.

Výstavu můžete navštívit do 16. února 2020.

 

Autor:

Vebrová Veronika, Informační a kulturní středisko Železný Brod

 

963.JPGKnihovna Jílové - nabídka vyřazených knih

Datum konání: 27. 1. 2020 - 29. 2. 2020

Nabídka vyřazených knih 

Knihovna Jílové u Držkova nabízí vyřazené knihy 
Knihy poskytujeme zdarma.
Prohlédnutí a vyzvednutí je možné v dny úředních hodin nebo po dohodě.
Zájem o knihy projevte nejpozději do 29. února 2020

Kniha.jpg! Zrušeno ! Pozvánka na posezení s hudbou

Datum konání: 24. 1. 2020

Z důvodu nemoci kapelníka - živá hudba zrušena! Hospůdka otevřena od 15 hodin. Děkujeme za pochopení

Hospůdka.PNGMáškarní bál pro děti v sokolovně Jílové u Držkova

Datum konání: 1. 2. 2020

Maškarní bál.JPGRozšíření úředních hodin Finanční úřad Železný Brod

2020.JPG


Celoroční plán výstav v Železném Brodě

Tisková zpráva Města Železný Brod:

Co oku lahodí?

... bude během letošního roku k vidění v Městské galerii Vlastimila Rady.

Naplánováno je deset výstav napříč všemi žánry. Uvidíte užité i abstraktní umění, fotografie a dětskou tvorbu.

Leden (11.–26. 1.) bude patřit místnímu ochotnickému spolku Tyl, který formou plakátů a videoprojekce oslaví krásných 160 let svého působení na železnobrodské divadelní scéně.

V únoru (1.–16. 2.) se podíváme na to, co viděli fotografové přes svůj objektiv. Vítězné fotografie z fotosoutěže Brody v Brodě budou doplněny historickými fotoaparáty.

V březnu (22. 2.–29. 3.) si své síly ve výtvarném souboji změří laičtí a profesionální výtvarníci, protože prostor galerie bude patřit sedmému ročníku výstavního formátu Salon.

Celé dva měsíce (4. 4.–3. 5.) budete mít možnost obdivovat umělecké nadání rodiny Radových. Výstava 4GR bude pohledem do tvorby Pravoslava, Petra, Vlastimila a Šárky. Jelikož galerie nese Vlastimilovo jméno, budou v rámci této výstavy také poprvé k vidění veškerá nově zrestaurovaná díla v majetku MěÚ Železný Brod, která tvoří stálou expozici galerie.  

Květnovou výstavou (8.–17. 5.) „Malí mistři mezi námi“ se budou prezentovat žáci z výtvarného oboru ZUŠ Železný Brod a červnovou výstavou Zpátky do života (23. 5.–28. 6.) mladý umělec BcA. Radovan Klas.

Na letní prázdniny (4. 7.–30. 8.) se chystá velká třpytivá výstava, při které se budou prezentovat všechny železnobrodské sklářské firmy. K vidění bude nejen bižuterie, ale i užité sklo a plastiky. Výstava bude doplněna sklářskými dílnami a workshopy.

K září patří škola a letos mu bude patřit i naše galerie. Výstava bude prezentovat díla učitelů sklářské školy, tak se přijďte podívat, jak tvoří „Učitelé po škole“.

 Na podzim si fotografickou výstavou připomene výročí Brodecké vápenky (31. 10.–29. 11.) a závěr roku zakončíme krásně ozdobenými stromečky a betlémy (5. 12.–10. 1.).

Všechny výstavy si můžete prohlédnout s interaktivním průvodcem – hrou Galerijní RADOvánky.

Autor:
Alena Matějková, Informační a kulturní středisko Železný Brod

 

Výstřižek.PNGMěstské divadlo Železný Brod - Pozvánka na jarní sezonu 2020

Jarní divadelní sezóna

Začátek roku bude v Městském divadle Železný Brod opravdu nabitý.

V závěru měsíce ledna se můžete těšit na Železnobrodské divadelní hry. V pátek 24. 1. předvedou ochotníci z LSD Lučany, jak správně se má jít „Tanečním krokem do hrobky“. V sobotu se DS J. K. Tyl bude potýkat s „Tvrdohlavou ženou“ a neděli (26. 1.) zakončí všeznalý Čmelák Brundibár z Hodkovického divadla HAD.

V úterý 4. února nám Roman Zach a Linda Rybová prozradí, jak se bude jmenovat jejich děťátko. Ve veselé komedii divadla Verze Praha se to známými jmény bude jenom hemžit. Přijďte a zjistíte – jaké „Jméno“ – bude pro miminka roku 2020 hitem.

V polovině února (22. 2.) bude jeviště v krátkých monolozích a dialozích patřit všem laickým ochotníkům. Postupovou přehlídku monologů a dialogů pod názvem Pohárek SČDO Jizerské oblasti pořádá brodské Studio Hamlet.

V pondělí 30. března budou na prknech, co znamenají svět, excelovat Alena Mihulová a Jitka Smutná. Ve hře „Přítelkyně“ poodhalí, jak se žije „opuštěným“ padesátnicím. Komedie divadla Ungelt je citlivým receptem na šťastné stáří, a to nejen pro ženy.

                Přijďte do Městského divadla v Železném Brodě a pokochejte se nejen v loňském roce nově zrekonstruovaným interiérem, ale i skvělým hereckým uměním. 

 

Autor:

Matějková Alena, Informační a kulturní středisko Železný Brod

Městské divadlo.JPGMěstský sklářský ples v Železném Brodě

Datum konání: 18. 1. 2020

Městský sklářský ples

Protančit střevíce, ukázat krásnou róbu či si pouze posedět s přáteli můžete na Městském sklářském plese.

V sobotu 18. ledna se železnobrodskou sokolovnou budou linout taneční rytmy liberecké kapely Sky Way. Program zpestří nejen taneční ukázka pod vedením Mgr. Ilony Šulcové z Taneční školy Ilma, ale i Novovesky, skupina mažoretek a twirlerek z Nové Vsi.

Na ples osobně zve i starosta města Železný Brod Mgr. František Lufinka, který svými slovy láká na: „jako hlavní cena v tombole je víkendový pobyt pro dva v lyžařském středisku.“ V tombole je také mnoho krásných cen od místních sklářských firem, hotelů, restaurací a drobných podnikatelů, kterým tímto děkujeme.

Celým večerem bude provázet moderátor rádia RCL David Jelínek, který vás všechny srdečně zveme ke společně strávenému večeru při tanci a hudbě.

 

Autor:

Matějková Alena, IKS Železný BrodMěstský sklářský ples.JPG